Migracja rozwiązań ERP do chmury to ogólnoświatowy trend. Według prognoz Gartnera, już w 2024 roku 60% firm zdecyduje się na wdrożenie systemu cloud ERP. Według badań SAP, firmy z Polski również coraz chętniej sięgają po rozwiązania cloud. Przynajmniej w jednym obszarze biznesu wykorzystuje je 8 na 10 badanych, średnio wdrażając je w 6 obszarach. Natomiast zaledwie mniej niż jedna na cztery organizacje (37%) zdecydowała się na przeniesienie do chmury systemu ERP. Znaczące przyspieszenie w adopcji systemów do holistycznego zarządzania zasobami firmy oferuje chmura publiczna.
Czym różni się system ERP w chmurze publicznej od tego w chmurze prywatnej?
- Standaryzacja to klucz do sukcesu. Dzięki niej, firmy, której do tej pory wahały się przed podjęciem decyzji o inwestycji w system cloud ERP mogą skorzystać z szerokiego wachlarza prekonfigurowanych procesów i uzyskać dostęp do rozwiązań sprofilowanych pod konkretne linie biznesowe czy branże. System ERP w chmurze publicznej to klasyczne rozwiązanie Software as a Service (ang. oprogramowanie jako usługa), które oferuje klientom SAP know how w zakresie optymalnego zarządzania procesowego dowolną organizacją. W tym modelu cała infrastruktura oraz warstwa aplikacyjna jest zapewniana przez SAP. To po prostu tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu rozwiązanie, w stosunku do cloud ERP w chmurze prywatnej. Tutaj odpadają całkowicie wszystkie koszty i wyzwania związane z utrzymaniem infrastruktury, utrzymaniem i rozwojem aplikacji w firmowym centrum danych - powiedział podczas SAP Industry Days Marcin Demkiw, dyrektor ds. wsparcia sprzedaży SAP Polska.
- Dobre przygotowanie to podstawa w projektach migracji systemu ERP do chmury. Korzystanie ze standardowych procesów daje ten komfort, że firma, która do tej pory nie weszła w środowisko chmurowe otrzymuje w pełni zdefiniowanie zakresy wdrożenia i scenariusze transformacji. Kolejna korzyść to prostsze i szybsze zaplanowanie integracji z już wykorzystywanymi rozwiązaniami i aplikacjami biznesowymi. Chmura publiczna S/4HANA Cloud gwarantuje także automatyczną aktualizację rozwiązań cloud ERP dwa razy w roku - zauważył Radosław Mierzejewski, Principal Project Manager w SAP Polska.
Nowe podejście do migracji do chmury - odwrócenie logiki procesu
- Dotychczas, rozpoczynając transformację do systemów ERP organizowano długie, pogłębione warsztaty, podczas których dochodzono do tego jak przenieść obecnie funkcjonujące w firmie procesy do środowiska SAP i jak customizować rozwiązania SAP, żeby pasowały do kontekstu danej firmy. SAP Activate, czyli metodologia stosowana w procesach wdrożeń SAP S/4HANA Cloud, public edition, odwraca tę logikę wprowadzając filozofię dostosowania procesów do rynkowego standardu (ang. fit to standard), czyli daje możliwość skorzystania z prekonfigurowanych procesów, które można wdrożyć w organizacji - tłumaczy Radosław Mierzejewski.
- Jeden z naszych klientów porównał prace nad wdrożeniem systemu cloud ERP w chmurze publicznej do składania słynnych skandynawskich klocków czy mebli wedle klarownie skonstruowanej instrukcji. To doskonałe porównanie pokazuje kluczowe przewagi implementacji SAP S/4HANA Cloud, public edition - zauważył Mierzejewski.