Grupa Amica, od blisko 25 lat pracująca na narzędziach SAP, planuje dalszą cyfryzację procesów biznesowych. Tym razem stawia na rozwiązanie SAP S/4HANA, automatyzujące produkcję i zarządzanie zasobami. W Polsce spółka zamierza przejść na ten system do 2027 roku. Do tego czasu chce zostać także jednym z trzech kluczowych producentów AGD w Europie.
Porcelanowe partnerstwo
Implementacja systemu SAP w Amica odbywała się w czasie, kiedy Amica posiadała tylko fabrykę w Polsce w latach 1996 – 1998. Wtedy najwyższą dostępną wersją oprogramowania SAP była wersja 3.0F. Wraz z rozwojem Grupy Kapitałowej Amica i pojawianiem się na nowych rynkach, system SAP był implementowany w nowych spółkach. W pewnym momencie okazało się, że pierwotne ustawienia SAP ERP, przygotowane jeszcze przy założeniu obsługi przede wszystkim fabryki z jednej strony, oraz historyczna konfiguracja ustawień podstawowych z drugiej, mocno ograniczają wykorzystanie możliwości najnowszych rozwiązań. Była to jedna z barier szybkiego wzrostu. Dlatego Amica zdecydowała się na innowacyjne podejście: zweryfikować aktualnie obsługiwane w systemie procesy, przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom informatycznym, określić, które będą odpowiadały za wsparcie poszczególnych obszarów biznesu. Na tej podstawie powstała architektura rozwiązań IT z planem ich implementacji do roku 2027. Całość została rozpisana na kilkadziesiąt projektów do realizacji w poszczególnych spółkach wraz z zależnościami pomiędzy tymi projektami. Docelowe rozwiązanie będzie łatwo skalowalne w zależności od rozwoju biznesu na aktualnych i nowych rynkach Grupy Amica.
Dawid Ratowski, Architect of System Solutions w Inteco Business Solutions, spółki należącej do Grupy Kapitałowej Amica
Cyfrowa ekspansja
Inteligentne planowanie produkcji, harmonogramowanie i zarządzanie kosztami pozwalają dużym przedsiębiorstwom budować przewagę konkurencyjną oraz samodzielnie zarządzać doświadczeniami konsumentów. Nic więc dziwnego, że obserwując rynek, zauważamy wzrost wdrożeń projektów z obszaru Industry 4.0. Cyfrowa transformacja wywołuje realne zmiany w sektorze produkcyjnym, automatyzując dużą liczbę kluczowych procesów. Umożliwia robotyzację linii produkcyjnych oraz zaawansowaną analitykę w zakresie planowania finansowego i operacyjnego. Dobrze jest obserwować działania Amiki w tym obszarze. Cieszmy się, że nasz pierwszy klient w Polsce, od 25 lat nieprzerwanie wprowadza z nami innowacje. Wspieramy Amikę w stawaniu się inteligentnym przedsiębiorstwem i osiąganiu jeszcze lepszych wyników biznesowych dzięki wykorzystaniu naszych technologii.
Thomas Duschek, prezes zarządu SAP Polska