Ukraiński potentat sektora paliwowo-energetycznego wybiera SAP. Spółki Grupy Naftogaz przechodzą kompleksową transformację cyfrową, wdrażając pakiet SAP S/4HANA do zarządzania przedsiębiorstwem oraz system skonsolidowanego raportowania i planowania finansowego bazujący na rozwiązaniu SAP Business Planning and Consolidation. Dzięki migracji do nowego środowiska okres sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych firmy już skrócił się o jedną trzecią.
Cyfryzacja bliżej niż sądzono
Potrzebowaliśmy w pełni funkcjonalnego rozwiązania, które obejmie wszystkie procesy firmy i będzie działać szybko. Dzięki rozwiązaniom SAP jesteśmy w stanie nie tylko zautomatyzować operacje biznesowe, ale także usprawnić je i zwiększyć wartość giełdową firmy, kierując się najlepszymi, światowymi praktykami i standardami wyznaczonymi przez SAP S/4HANA. Teraz, gdy okres adaptacji już minął, obserwuję, jak zmienia się firma i jej filozofia. Procesy biznesowe stały się bardziej wydajne, a interakcja z klientami jest łatwiejsza pod względem jakości przekazywania informacji i możliwości otrzymywania aktualnych raportów.
Andrij Kobolew, Prezes Zarządu Naftogaz Ukrainy
Dzięki technologiom cyfrowym chcemy wnieść nową wartość do procesów biznesowych firmy. Podczas wdrożenia rozwiązań SAP, jako pierwsi na Ukrainie, przeszliśmy na korzystanie z wyspecjalizowanej usługi w chmurze zamiast kupowania fizycznych serwerów. Uruchomienie SAP S/4HANA w centrali Grupy zajęło zaledwie sześć miesięcy. To niezwykle krótki czas dla każdej firmy, zwłaszcza tak dużej jak Naftogaz. Nad realizacją projektów pracuje zespół spółki zależnej Grupy – Naftogaz Digital Technologies, który jest odpowiedzialny za automatyzację procesów biznesowych.
Maryna Kvashnina, dyrektor ds. technologii informatycznych Naftogaz Ukrainy i dyrektor Naftogaz Digital Technologies LLC
Transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa energetycznego nie jest działaniem jednorazowym. To stały proces, który powinien być́ przeprowadzony w układzie bimodalnym. Z jednej strony firma przechodząca transformację powinna zadbać́ o wykorzystanie silnego podstawowego systemu ERP na przykład SAP S/4HANA, oferującego maksymalną automatyzację procesów i funkcji korporacyjnych. Z drugiej – powinna rozwijać́ fundamenty innowacyjnej organizacji, potrafiącej w szybszym tempie reagować́ i wykorzystywać́ zmiany rynkowe. To właśnie połączenie „systemu danych biznesowych” oraz „systemu innowacji” gwarantuje końcowy sukces od strony budowy nowego modelu biznesowego, redefinicji procesów biznesowych oraz rozwój modelu pracy i kompetencji własnych zespołów.
Filip Kowalski, General Manager, Sektor Energetyki i Zasobów Naturalnych, SAP Middle Eastern Europe